0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

0

برای مشاهده لیست وارد شوید...

مشاهده محصولات فروشگاه

گره تقلب بر تار و پود قالی ایرانی- بررسی تقلب و بی گره بافی در فرش دستباف

دسته بندی ها : اخبار سایت 6 آبان 1399 ترکی باف 1222 بازدید

توصیه می شود قبل از مطالعه این مقاله مطلب آشنایی با انواع گره ها در فرش دستباف را درهمین سایت مطالعه بفرمایید.

در این مقاله  به  مورد گره های تقلبی و بی گره بافی ، که باتاسف رواج آن در بین پاره ای از بافندگان موجب خدشه دار شدن شهرت و سلامت این صنعت شده است ، اشاره می کنیم.

 گره جفتی (تقلبی ( یعنی به جای اینکه پرز خامه تنها به دور یک تار بپیچد، گاهی چهار تا شش تار را دربرمی گیرد. به این نوع گره، گره جفتی ایلمه و یا گره تقلبی می گویند.

از تصاویر دو نوع گره اصلی می شود استنباط کرد که تغییرات جزئی در این دو گره را نمی توان به صورت انواع مختلف آن تلقی کرد، چون روش گره زدن در گره به روش اصلی و تقلبی یکی است، فقط به جای آنکه گره ها به دو رشته تار بسته شود (گره اصلی ) به چهاریا شش رشته اتصال می یابد.( گره تقلبی ). بستن این نوع گره مخصوص کسانی است که به مرغوبیت فرش نمی اندیشند و قصد دارند در مدتی کوتاه کار بافت فرش را تمام کنند.

یعنی به جای دو گره تنها یک گره به کار می برند و به این ترتیب به کیفیت فرش زیان وارد آورده و کمیت آنرا به نصف تقلیل می دهند.  در نتیجه جنسی که بدین سان تهیه می شود نصف تراکم لازمه را خواهد داشت و مقاومت آن کم خواهد بود و خیلی زود ساییده و فرسوده می شود. 

تشخیص این موضوع در قالیهای ریزباف قبل از گذرانیدن پود مشکل است و پس از گذرانیدن آن تقریباً غیرممکن خواهد بود و تنها با لمس کردن قالی این موضوع را می توان فهمید؛ چون در قالی یا قالیچه ای که در بافت آن تعداد زیادی از گره ها به جای بسته شدن به دو تار به چهار تار بسته شود تراکم تارها و وزن قالی کمتر می شود و این خود از دوام آن به میزان قابل ملاحظه ای می کاهد.

گره جفتی گاه تنها در مرکز فرش استفاده می شود و این از چشم خریدارانی که اغلب کنار فرش را مدنظر قرار می دهند دور است. بعضی بافندگان دیگر گرة جفتی را در زمینه و بخشهایی از قالی که خالی از نقشهای ظریف است، به کار می برند. کاربرد گرة جفتی در بخشهایی که دارای نقشهای ریز و ظریف است، سبب می شود نقش ها درهم رفته، از جلوة لازمه بی بهره شوند.

 • بافت گره کمانشی (بی گره بافی)

نوع دیگری از بافت فرش است که اصطلاحاً بافت بدون گره کمانشی (کمانه شیب) نامیده می شود. بدین نحو که نخ بعد از اینکه دور چله گردش کرد، بدون اینکه گره بخورد بر روی رج محکم شده همچنان رها می شود و در نهایت با پایین آوردن کمان (نیره به اصطلاح کاشانیها و کوجی به اصطلاح ترک زبانان) و تغییر چله چیزی شبیه گره حاصل می شود و بر روی رج محکم شده همچنان رها می شود.

گره بافت کمانشی گرچه از پشت فرش قابل تشخیص نیست اما به راحتی می توان آن را از پشت فرش کشید. فرشهایی که با این طریقه بافته می شوند، قبل از کهنه شدن از بین می روند.

گره جفتی و یا تقلبی را از هر دو نوع ترکی و فارسی به جای آنکه بر روی دو نخ تار بزنند بر روی چهار و یا شش رشته تار می زنند . این تقلب را در فرش های درشت بافت با کمی دقت می توان تشخیص داد ولی در قالی های ریز بافت به ویژه هنگامی که در آنها پودهای رنگی به کار رفته باشد بسیار مشکل است . با این نوع گره زنی گرچه از مدت بافت بسیار کاسته می شود ولی در عوض حاصلی جز فرش های پوک و بی دوام نخواهد داشت. 

با شرح دو نوع گره باز و بسته به مزایای روش های فارسی بافت و ترک بافت نیز به طور مختصر اشاره می کنیم . از آنجا که گره های ترکی از نوع بسته هستند ، فرش هایی که با این نوع گره بافته می شوند تا حدودی دارای استحکام بیشتری هستند و علاوه بر آن به علت استعمال قلاب گره زنی بافت فرش های ظریف در این روش آسان تر است . در روش فارسی بافت عمل گره زدن به علت عدم استعمال قلاب مشکل تر ولی پود زدن آسان تر و به طور کلی سرعت کار بیشتر خواهد بود . این روش معایب نسبتا بیشتری در مقایسه با طریقه ی ترک بافت دارد که از همه مهم تر آسیب های وارده بر روی دست بافنده و ضایعاتی است که بر اثر کوبیدن شانه سنگین بر پیگر فرش وارد می شود . بافت فرش های ظریف به این روش به علت شل بودن چله ها و تراکم تارها تا حدودی مشکل تر است.

ترکی باف

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :
  0